Denizi tanıyalım, sevelim, koruyalım!

Orfoz: Resifin Efesi başlıklı filmde dalgıç/yönetmen Mert Gökalp deniz hazinelerinin Türkiye’de nasıl talan edildiğini gözümüze sokuyor.

Denizle asırlardan beri haşır neşir olup medeniyetler yaratmış Anadolu ve Trakya’nın kadim halkları, yurtlarından edilince kıyılar bir süreliğine sessizliğe bürünmüş, sanki lanetlenmiş, ilgisiz coğrafyalardan oralara bilahare yerleştirilenler adeta kaderlerine terk edilmişti.

Derken deniz kenarında tatil yapmanın, yazlık sahibi olmanın, yatlarla kıyılarda dolanmanın, ayrıca keyif için balık avlamanın ve doyasıya deniz ürünü tüketmenin nimetleri fazlasıyla anlaşıldı; böylece kıyıların talanı başladı, günümüzde de hız kesmeden sürüyor.

“Kıyılarda herkesin gözü var: ‘Aaa! Burası boş kalmış.’ İnsanlar ne güzel korunmuş diye bakmıyor, dolduralım diye bakıyor” sözleri hassas bir denizseverin ağzından dökülen tasalı sözler.

Aynı kişi “Vatan, üzerine beton dökülerek sevilmez. Bence vatan sadece bayrak sallayarak da sevilmez. Bilgiyle, saygıyla, sorumluluk alarak sevilir!” diye devam ediyor.
Leave a Reply

Your email address will not be published.

*

error: Content is protected !!